11 LUTEGO DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Wieści z biblioteki 2016-2017

  

Promowanie czytania, książki i aktywności literackiej

 

Dzień czytelnika i czytelniczki

   W środę 21 czerwca uczniowie klas I – III spędzili czas w bibliotece szkolnej. Odbył się II etap konkursu czytelniczego o baśniach i życiu H. Ch . Andersena. W konkursie tym I miejsce zajęła drużyna: Bartosz Serwiński, Karol Kozubal i Robert Rodzinka zdobywając 58 p. Tuż za nimi z wynikiem 57 p. uplasowały się dwie pozostałe drużyny: Zuzanna Dziadosz, Maja Krzywda, Ola Krzywda z klasy II i Maja Samborowska, Julia Widziszewska, Kacper Czaja z klasy III.

   W zajęciach czytelniczych wzięli udział wszyscy uczniowie klas młodszych. Prezentowali oni książki ostatnio przeczytane, proponując kolegom, aby sięgali po nie. Panie także zachęcały do czytania prezentując książki swojego dzieciństwa. 

ZDJĘCIA W GALERII


"Moja ulubiona książka"

Uczniowie klasy V prezentują książki, które wybrali jako ulubione, interesujące i najciekawsze. 

dscn7847jpg [800x600]

Poznajemy książki i czasopisma o Afryce

   Przed wyjazdem na Majówkę Misyjną i spotkaniem z misjonarzami z Afryki uczniowie przybyli do biblioteki, aby zdobyć informacje na temat tego kontynentu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały fragmentów wspomnień misjonarzy czytanych przez nauczyciela bibliotekarza, a także oglądały książki przybliżające uroki Afryki. 

    Po zapoznaniu się z nowościami uczniowie klasy I i II malowali ilustracje do wybranych przez siebie książeczek. Okazało się, ze dzieci mają różnorodne zainteresowania i sięgają nie tylko po bajki.

  

 p1010179.jpg [800x599]


Książka mojego dzieciństwa

     Naszą bibliotekę odwiedzają systematycznie rodzice i dziadkowie, którzy prezentują swoje ulubione książki z dzieciństwa. 

zdd_zb.jpg [400x207]

Pani Iwona Słota zachęcała uczniów do sięgnięcia po znaną lekturę Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Zaproponowała  dzieciom, aby odłożyły komórki i tablety, a wypróbowały takie zabawy, w jakie bawiły się dzieci w tej książeczce. Może właśnie to jest dobry sposób na nudę? 

Pani Małgosia Buczyńska zaprezentowała fragmenty „Karolci” Marii Kruger. Wspomina jak z wypiekami na twarzy czytała o przygodach Karolci i Piotra. Poleciła dzieciom także II część przygód dwójki przyjaciół zatytułowaną „Witaj Karolciu”. 

Pani Ewa Rodzinka opowiadała o swojej fascynacji książkami Adama Bahdaja. Przeczytała fragmenty „Podróży za jeden uśmiech” i poleciła także ekranizcje książek tego pisarza. 

Pani Beata Wierdak wspominała swoją pierwszą lekturę „Plastusiowy pamiętnik” 

Pani Maria Buczek zachęcała do przeczytania pięknej książki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”


Przedszkolaki w bibliotece

     Naszą bibliotekę odwiedziła grupa starszaków z przedszkola. Pani Renata Michalczyk zaprezentowała maluchom serie książek doskonale znanych dzieciom. Są to książeczki o Martynce, sympatycznym żółwiu Franklinie, Samochodziku Franku i smokach Antonim i Wincentym. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały czytanych fragmentów, a ich wychowawczyni pani Małgosia wypożyczyła kilka pozycji do czytania podczas zajęć.

img_2764.jpg [800x544] 

 

Lekcja biblioteczna w kl. III połączona z promocją nowych książek.   

dscn6814.jpg [763x564]

 

Pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej

   Grupa Biedronek wybrała się do biblioteki szkolnej by poznać jej lokalizację i ofertę książkową. Dzieci z entuzjazmem przeglądały książki przygotowane przez panią bibliotekarką. Dowiedziały się które miejsce w bibliotece przeznaczone jest na książki dla dzieci w ich wieku.

   Przedszkolaki obiecały uważnie wysłuchać wypożyczonych bajek a potem wybrać ulubioną i narysować do niej obrazek. Niedługo przyjdziemy oddać książki a wraz z nimi przyniesiemy obiecane obrazki.

wp_20170111_11_19_14_pro.jpg [800x449]

    

Odwiedzamy Gminną Bibliotekę Publiczną

 img_0816_1.jpg [800x572]


Kiermasze książek we współpracy z Hurtownią taniej Książki

"Drugi tom"

Uczniowie chętnie przeglądają książeczki, kupują je wzbogacają własne domowe biblioteczki.

   Ci sami, a jednak z nowymi pomysłami, tak tak, to nasi czytelnicy z klasy I i II.Przygotowali różne „zawołania” na temat książki, biblioteki i korzyści  z czytania. Potem był czas na wypożyczanie książeczek, bajeczek, komiksów itp. 

dscn6511.jpg [800x600]

 

Rozstrzygnięcie konkursu na najciekawsze - inne  

zakończenie losów Janka Muzykanta:

W konkursie wzięło udział 10 uczniów: 

   Wyróżnienie zostało przyznane Sebastianowi Frudze- uczniowi kl. IV. Sebastian przewidział dla Janka Muzykanta odmianę losu poprzez dobre serce pani dziedziczki, która nie okazała pogardy wiejskiemu dziecku lecz pomoc w rozwoju jego talentu.


Czytamy nowelkę H. Sienkiewicza „ Janko Muzykant”.  

Smutna to historia utalentowanego chłopca, piszemy więc inne zakończenie jego losów.   

dscn6469.jpg [800x600]

 Inscenizacje wierszy znanych poetów

   Podczas odwiedzin w bibliotece uczniowie poznawali wiersze takich poetów jak Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Danuta Wawiłow czy Dorota Gellner. Spróbowali także swoich sił w inscenizowaniu niektórych z nich. Efekty ich pracy były zadowalające, a młodym aktorom sprawiły dużo radości.

 p1010153.jpg [800x599]


W naszej bibliotece:   kolejny etap realizacji programu

„ Dorośli czytają dzieciom…”

     Głośne czytanie bajek i bajeczek dzieciom  z klasy I, II, i III przez panią Monikę Strzępek- mamę Karolinki Strzępek, uczennicy kl. I.  Karolinka czyta dużo bajeczek, wypożycza co tydzień, czyta samodzielnie lub z mamą. 

    Wokół naszego gościa dzieci zrobiły wianuszek, usiadły gdzie kto chciał i rozpoczęła się bajeczna opowieść o kaczuszce, o robaczku żółtobrzuszku, grzybku muchomorku i chłopczyku, który oczekiwał na przyjście na świat małego braciszka.   

dscn6435.jpg [800x600]

      Pani Anna Cypara – nasza absolwentka, obecnie nauczycielka i mama prezentuje nowości biblioteczne. Zachęca uczniów klas młodszych do przeczytania pięknej opowieści Ewy Skarżynskiej pt: „Toti”. Tytułowa bohaterka, to dziewczynka z Domu Dziecka adoptowana przez rodzinę Soni. Przeczytane fragmenty na pewno zachęcą dzieci do sięgnięcia po tę pozycję. 

img_2730.jpg [800x600]

    Pani Marzena Pelczar prezentuje uczniom nowości i zachęca do przeczytania książki Holly Webb „Zaopiekuj się mną”  

img_2735.jpg [800x600]

   Pani Elżbieta Ciupa czyta fragmenty książki Patricii Hermes „Werka Rozterka i dwie nianie”

img_2742.jpg [800x600]

    Głośne czytanie fragmentów nowych książek przez panią Marię Paluch

img_2745.jpg [800x600]

    Swoje ulubione książki zaprezentowała uczniom klas młodszych nasza pani sekretarka Joanna Widziszewska – mama Asi z klasy III.


img_2744.jpg [800x600]

   

26.09.2016r. - rozpoczynamy książkowe kiermasze- jak zwykle nie zawiodła nas Hurtownia Taniej Książki. Teraz także otrzymaliśmy wiele ciekawych propozycji, niektóre tytuły wywołują dreszczyk emocji, inne przyciągają szatą graficzną, drukiem dużych  liter co fajnie się czyta, , inne w wersji polsko- angielskiej,  niektóre są po prostu  kolorowe i zachęcają,  by wziąć je do ręki. Odkładamy te, które chcielibyśmy mieć w naszej bibliotece. Muszą  jeszcze przejść przez cenzurę naszych pań: p. M. Paluch, p. R. Michalczyk i p.  B. Borek.

  

NEWS uwaga mamy newsa  ci…. sza …tylko jedna książka  pod względem treści nie przeszła pomyślnie cenzury!

  Ach ten zapach nowych książek…  

dscn5588.jpg [300x225]

  

    Wiele książek zostało kupionych przez uczniów naszej szkoły, sponsoring trwa, nawet starsi bracia ulegają młodszemu rodzeństwu mówiąc „ na książki nie żałuję kasy”.

         Porządkowanie ukończone - tak wygląda nasze, nowe królestwo, jak stwierdzili uczniowie o wiele fajniejsze, kameralne, królestwo ciekawych kolorów, promieni słonecznych wpadających przez dachowe okna i harców książkowych bohaterów, oto nasza stara- nowa biblioteka, w  nowym roku szkolnym 2016/17. 

dscn5684.jpg [697x458]

  Powołany został aktyw biblioteczny - „prawa ręka”  nauczyciela bibliotekarza

 Emilia Machura- uczennica kl. IV,  Weronika Prętnik - uczennica kl. VI.

  Karolina Kludacz, Amelia Kozubal- uczennice kl. V.

  dscn5757k.jpg [300x204]

 

Nasze działania...

 

Można zamienić na: Imprezy i uroczystości powiązane z działalnością biblioteki szkolnej

W szkolnej bibliotece