Wieści z biblioteki 2019-2020

Pasowanie na czytelników

We wtorek 4.02.2020r. dla uczniów klasy pierwszej w szkolnej bibliotece zorganizowano specjalne spotkanie: pasowanie na czytelników. Przygotowano dla nich ciekawą inscenizację, zagadki, które sprawnie rozwiązywali, kolorowanki z ulubionymi bohaterami bajek. Zachwycała nas dobra znajomość bohaterów klasycznych bajek. Aktyw biblioteczny stał na straży porządku, służył pomocą i zachęcał do zabawy. Zachętą do czytania były upominki w formie bajeczek i pamiątkowe dyplomy. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem biblioteki i zasadami wypożyczania książek. Z zainteresowaniem przeglądali bajki na półkach, w ramach wyjątku, wypożyczono im po kilka książeczek. Niektórzy z nich już wcześniej interesowali się naszym księgozbiorem, co dobrze rokuje na przyszłość.

Kiermasz książek

Nasza biblioteka wciąż współpracuje z Księgarnią i Hurtownią „Tania książka”. Oczekujemy na ofertę wydawniczą. Każdy znajdzie dla siebie coś wyjątkowego. Jedni rozglądają się na malowankami, inni za komiksami, jeszcze inni wolą poważniejsze opowieści, a nawet dramatyczne, wojenne historie. Kiedy pudła są już w szkole, z pasją zabieramy się za ich rozpakowanie. Książki jeszcze pachną świeżą farbą, rozpoczyna się zabawa: kto wyłowi najfajniejszą z nich.

Nasze poszukiwania

Raz w miesiącu kl. 4 i 5 z wychowawcą spędzają czas na przerzucaniu książek i odkrywaniu czegoś wyjątkowego. Trzeba tu bywać, można usłyszeć takie wypowiedzi naszych uczniów: „Proszę pani książkę o uprawie storczyków przeglądałem razem mamą, ciekawe to było i tak nam szybko czas upłynął”. „ Mój brat słuchał, a ja mu czytałam, jeszcze muszę dla niego coś wypożyczyć”. „Pokaże pani, który pies spodobał się mojej mamie i tatusiowi”. Potwierdza się zasada, że czas spędzony z książką i rodziną nie jest czasem straconym.

Narodowe Czytanie 2019

Narodowe  Czytanie  to  zainicjowana  w  2012 r.  przez  Prezydenta  Rzeczypospolitej  ogólnopolska  akcja  publicznej  lektury  największych  polskich  dzieł  literackich.

Podstawowym  celem  jest  popularyzacja  czytelnictwa,  zwrócenie  uwagi  na  bogactwo  polskiej  literatury  oraz  wzmacnianie  poczucia  tożsamości  narodowej.

W tym roku  Para Prezydencka zaproponowała do czytania 8 polskich nowel. Wybrane zostały utwory: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza oraz Henryka Rzewuskiego. My z tych propozycji wybraliśmy „Dym” M. Konopnickiej i „Katarynkę” B. Prusa.

11.10.2019 r. uczniowie kl. IV- VIII zebrali się w sali polonistycznej, gdzie nasi goście, dziadkowie i rodzice dzieci, czytali wybrane fragmenty nowel. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali historii wdowy i jej syna Marcysia z noweli „Dym” oraz pana Tomasza i niewidomej dziewczynki z noweli „Katarynka”. Nie zdradzaliśmy zakończeń utworów, więc mamy nadzieję, że może kogoś zainteresują dalsze losy bohaterów.

Galeria zdjęć w linku

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Święto książki, czyli Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzone jest  29 września. Zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki między innymi takich książek:  „Szewczyk Dratewka”, „Pamiętnik Czarnego Noska” czy ”Dwie Dorotki”. Z tej okazji 1.10. 2019r. w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie dla klas I-III promujące czytelnictwo.

Jako pierwsze zostało odczytane opowiadanie z podziałem na role z „Gangu słodziaków” pt. „Drzewo” w wykonaniu  uczennic klasy V.  W spotkaniu wzięli udział również rodzice, którzy zaprezentowali fragmenty książek: „Niesamowite przygody dziesięciu par skarpetek”, „Siri strzela gola” i „Moje szczęśliwe życie”. Wśród pozycji zaprezentowanych przez uczniów znalazły się: „Pamiętnik Czarnego Noska”, „Cukierku, ty łobuzie!” i „Czarownica na praktyce”.  Nowo poznani bohaterowie, ich przygody z pewnością zainteresowały uczniów, gdyż z uwagą i w skupieniu słuchali rodziców i kolegów.

Na koniec porozmawialiśmy o zaletach płynących z codziennej lektury. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że czytanie rozwija pamięć, wyobraźnię, poszerza wiedzę i słownictwo, jest przyjemną formą spędzania wolnego czasu.  Niemiej jednak nie zaszkodzi przypomnieć o zaletach czytania podczas takiego spotkania, zwłaszcza teraz, gdy dzieci dużo czasu poświęcają na oglądanie telewizji, zabawę telefonem czy gry komputerowe.

Pragnąc, aby uczniowie dla których zostało zorganizowane spotkanie również promowali czytelnictwo, trzecioklasiści udali się do dwóch grup przedszkolnych, by odczytać wybrane dla dzieci  opowiadania Renaty Piątkowskiej „Jabłko” i „Obudzona królewna”.

Śmiało można stwierdzi, że zainicjowane działanie było owocne, gdyż po zakończonym spotkaniu wielu uczniów  wypożyczyło  do domu książki, by poznać dalsze perypetie bohaterów odczytanych utworów.

Galeria zdjęć w linku

W naszej bibliotece